1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Firmy najczęściej wybierają Toyotę
6 lipca 2022

Firmy najczęściej wybierają Toyotę

Dane z I półrocza 2022 roku

W pierwszej połowie 2022 roku odnotowano 25 837 firmowych rejestracji samochodów osobowych Toyoty, dzięki czemu stała się ona najczęściej wybieraną marką przez klientów flotowych. Najpopularniejszym autem flotowym w Polsce była Corolla. W pierwszej dziesiątce znalazły się także takie modele, jak RAV4, Yaris i Toyota C-HR. 6 modeli Toyoty– Yaris, Corolla, RAV4 i Toyota C-HR oraz PROACE CITY i Hilux – były liderami segmentów.

W pierwszej połowie 2022 roku polskie firmy zarejestrowały łącznie 25 837 samochodów osobowych Toyoty. Dało to marce pozycję lidera i udział w rynku flotowym na poziomie 17,3% (+1,7 p.p.).

Biorąc pod uwagę wszystkie samochody do 3,5 t, Toyota również zajmuje pierwsze miejsce z wynikiem 28 168 rejestracji i udziałem w rynku na poziomie 16% (+1,7 p.p.).

Tylko w czerwcu do klientów flotowych trafiło 4976 samochodów Toyoty do 3,5 t, w tym 4717 aut osobowych. To blisko 2 razy więcej niż w przypadku drugiej najczęściej wybieranej marki.

Corolla najpopularniejszym samochodem flotowym

Najchętniej wybieranym autem flotowym była Corolla. W czerwcu firmy zarejestrowały 1728 egz. tego modelu, a w ciągu całego półrocza – 9374 egz. Aż 6,3% wszystkich samochodów, które trafiły w tym roku do flot, to właśnie kompaktowa Toyota.

Dużą popularnością wśród firm cieszyły się również takie modele, jak RAV4, Yaris. RAV4 pierwsze półrocze zakończył na trzecim miejscu z liczbą 3948 rejestracji, a Yaris – na czwartym (3592 rejestracji). Toyota C-HR (3506 rejestracji) zajęła szóste miejsce, zaś w czerwcu uzyskała drugi wynik (1070 rejestracji).

Yaris, Corolla, Toyota C-HR i RAV4 były też najpopularniejszymi modelami w swoich segmentach – zarówno w czerwcu, jak i w całym półroczu.

Uwagę klientów flotowych przyciągnęły również nowe modele Toyoty. Aygo X w tym gronie klientów w czerwcu zarejestrowano 91 razy, co dało mu trzecie miejsce w segmencie. Od początku obecności na rynku firmy zarejestrowały 222 egz. Aygo X.

Yaris Cross był w I półroczu trzecim najpopularniejszym SUV-em segmentu B we flotach z wynikiem 1006 rejestracji. W czerwcu firmy zarejestrowały 166 egz. tego modelu (4. miejsce).

„Bardzo nas cieszy ogromne zainteresowanie firm naszymi samochodami, w szczególności niskoemisyjnym napędem hybrydowym. Corolla już jednoznacznie kojarzy się z autem flotowym, a wraz z Yarisem, RAV4 i stylową Toyotą C-HR stanowi żelazną czwórkę, która kompleksowo odpowiada na potrzeby polskich firm” – podkreślił Mirosław Sochacki, Corporate Sales Senior Manager Toyota Central Europe.

„Klienci flotowi zwrócili uwagę także na nasze nowe modele. Yaris Cross trafił do flot w tym roku w liczbie ponad 1 000 egz., a debiutujący w drugim kwartale crossover Aygo X – już ponad 220 egz. Razem ze schodzącym modelem Aygo małe Toyoty znalazły w tej części rynku nabywców na prawie 700 egz, co daje Toyocie w sumie drugie miejsce w segmencie A” – kontynuował Mirosław Sochacki.

Warto tu zwrócić uwagę na duże Toyoty dostępne wyłącznie z napędem hybrydowym. One również mają swój niemały udział w rynku flotowym. W I półroczu 2022 roku Camry była czwartym najpopularniejszym sedanem średniej wielkości dla firm (1285 egz.), a 7-osobowy Highlander trzecim najpopularniejszym dużym SUV-em (761 egz.). Firmy zarejestrowały w tym roku także 124 terenowe Land Cruisery. Oba SUV-y zanotowały duży wzrost zainteresowania wśród klientów flotowych – Highlander zyskał rok do roku 61%, a Land Cruiser 143%.

PROACE CITY i Hilux liderami segmentów

W I półroczu 2022 roku zdecydowanym liderem w segmencie kompaktowych vanów był PROACE CITY. Liczba firmowych rejestracji Toyoty – 1793 egz. – jest ponad dwukrotnie większa niż vana zajmującego drugie miejsce w zestawieniu. W czerwcu firmy zarejestrowały 177 egz. tego auta, co dało mu drugi najlepszy wynik w segmencie.

Najlepszy wynik wśród vanów średniej wielkości od stycznia do czerwca zapisał na swoim koncie PROACE z liczbą 1427 rejestracji. W czerwcu PROACE był trzeci (172 rejestracje).

Zdecydowanym liderem w segmencie pick-upów we flotach był Hilux z wynikiem 518 rejestracji i udziałem w segmencie na poziomie 44,5%. W minionym miesiącu firmy zarejestrowały 68 egz. terenowej Toyoty.